افزایش عرضه در بازار پلیمرها

افزایش عرضه در بازار پلیمرها
25 شهریور 1397

بازار پلیمرها در هفته گذشته با افزایش حجم عرضه‌ها و کاهش تقاضا روبه‌رو شد و به تدریج رسیدن به تعادل در بازار آزاد آغاز شده است.

 هفته گذشته  بورس کالا شاهد افزایش ۳.۶ درصدی حجم عرضه‌ها بود و عرضه پلیمرها به بیش از ۷۰ هزار و ۵۰۰ تن برای انواع استاندارد افزایش یافت. این به معنی آن است که یکی از بالاترین عرضه‌ها در هفته‌های اخیر در بورس کالا به ثبت رسید ولی در برابر آن شاهد کاهش نزدیک به ۱۴ درصدی تقاضا در همین بازار بودیم. سخت‌گیری‌های بهین‌یابی را باید دلیل اصلی کاهش حجم تقاضا به شمار آورد و موجب شد تا حجم معاملات نیز نزدیک به ۹ درصد کاهش یابد و به نزدیکی ۵۹ هزار تن در هفته گذشته برسد.

این مسیر کلی نشان می‌دهد که بازار از شرایط التهاب پیشین اندکی فاصله گرفته ولی این ادعا به معنی کاهش جدی نرخ در بازار آزاد نبوده است. با توجه به شرایط فعلی می‌توان امیدوار بود که بازار پلیمرها با آزادی عمل انتظار بیشتر در بورس کالا به تعادلی نسبی دست یابد که این ثبات بیش از همه برای تولیدکنندگان در واحدهای پایین‌دستی جذاب خواهد بود.

قیمت‌ها در بازار آزاد پلیمرها در طول هفته گذشته افزایشی بود اگرچه در روزهای پایانی هفته قبل شاهد چند تکانه مقطعی از افت قیمت‌ها بودیم که نشان می‌دهد بازار برای روزهای پیش‌رو از پتانسیل کاهش نرخ برخوردار است. این در حالی است که هنوز نوسان قیمت ارز در بازار غیررسمی از کاهش جدی قیمت‌ها در بازار پلیمرها جلوگیری کرده ولی این نکته به معنی آن نیست که بازار محصولات پتروشیمی از پتانسیل کاهش نرخ برخوردار نباشد.

از سوی دیگر برخی خبرها حاکی ازآن است که تغییراتی در نحوه فروش محصولات پتروشیمی ایجاد شود و فعالان بازار بر این اعتقاد هستند که با آزادشدن سقف مجاز رشد قیمت‌ها ، حجم عرضه نیز افزایش می یابد که همین داده احتمال افت نرخ در بازار آزاد را افزایش می‌دهد. تمامی گمانه‌زنی‌های فوق به این معنی است که چهره بازار پلیمرها در روزهای آینده تغییر خواهد کرد و این تغییر تاثیر خود را احتمالا بعد از تعطیلات پایان هفته جاری به ثبت می‌رساند. سخت‌گیری‌های موجود بر صادرات ، بالابودن موجودی انبارها در بازار آزاد ، بیم و امید از افت نرخ و همچنین انتظار افزایش عرضه در بازار داخلی دورنمای بازار را تعیین خواهد کرد.