ارزش صادرات محصولات پتروشیمی چقدر است؟

ارزش صادرات محصولات پتروشیمی چقدر است؟
25 آذر 1397

حجم صادرات کشور به ۳۱ میلیارد دلار رسید

بر پایه این گزارش، تولید واقعی ۲۰ مجتمع پتروشیمی مستقر در مناطق داخلی کشور در مدت زمان مذکور بیش از ۷ میلیون و ۳۳۷ هزار تن بوده است. مجموع کل تولید صنعت پتروشیمی درآبان ماه امسال ۴.۶ میلیون تن بوده است. 

گفتنی است که بالاترین عملکرد تولید تا پایان آبان ماه امسال را مجتمع‌های خوزستان، اهتمام جم، پردیس، مهاباد، لرستان، خراسان، فن آوران، ارومیه، مرجان، فارابی، پلیمر کرمانشاه، فرساشیمی و زاگرس به خود اختصاص دادند.
 

عملکرد صادرات

 
صادارت محصولات پتروشیمی تا پایان آبان ماه به حدود ۱۴ میلیون تن به ارزش ۸.۱ میلیارد دلار رسید. مجتمع‌های پتروشیمی در آبان ماه امسال بیش از ۱ میلیون و ۳۵۱ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۷۶۰ میلیون دلار را صادر کردند. 

در منطقه ماهشهر از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه بیش از ۳ میلیون و ۶۸۲ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۲ میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار صادر شد. همچنین در منطقه ویژه انرژی پارس نیز بیش از ۷ میلیون و ۳۵۴ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۴ میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار روانه بازارهای بین المللی شد. ​همچنین در سایر مناطق، بیش از ۲ میلیون و ۹۴۷ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۱ میلیارد و ۷۷۳ میلیون دلار صادر شد. 

بر اساس این گزارش، بالاترین میزان صادرات را از نظر وزنی پتروشیمی زاگرس با حدود ۱ میلیون و ۷۶۲ هزار تن و از نظر ارزشی نیز با بیش از ۶۹۱ میلیون و ۸۸۹ هزار دلار صادرات در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، از ابتدای سال تا پایان آبان ماه به خود اختصاص داد. 

همچنین در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی مجتمع پتروشیمی بندرامام بیش از ۱ میلیون و ۱۰۶ هزار تن صادرات به ارزش بیش از ۶۵۷ میلیون دلار را توانست رقم بزند. در سایر مناطق نیز پتروشیمی خارک بیش از ۷۵۸ هزار تن محصول را به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار روانه بازارهای خارجی کرد و رتبه نخست را در زمینه صادرات به خود اختصاص داد. 
مرجع خبر: مشرق نیوز