طول عمر لوله و اتصالات تک لایه پلیمری (لوله آب)

  • نام نویسنده:یزدلوله
  • منبع:یزدلوله
  • منتشر شده:1398/05/13
چاپ

بر اساس استاندارد ملی ایران 6314 بخش دوم، عمر مفید لوله و اتصالات تک لایه پلیمری  (گرید PP-R  ) - لوله آب - طبق جدول زیر محاسبه شده است.

 

منبع: استاندارد ملی ایران INSO) 2-6314) صفحه 7
شکل 3 - منحنی‏های مرجع حداقل استحکام محیطی لازم برای (PP-R)

 

به عنوان مثال: 
ردیف 6 جدول نشان می‏دهد، در صورتی که شبکه‏ ای از لوله و اتصالات تک‏ لایه پلیمری PP-R (یزدلوله) به طور مداوم در دمای 70 درجه سانتی‏گراد و فشار 10/2 بار قرار داشته باشد حداقل عمر مفید این محصولات  50 سال خواهد بود.
همچنین برای عمر مفید لوله های PP-R در متن مقررات ملی ساختمان جدول زیر ارائه شده است.

منبع: مقررات ملی ساختمان مبحث 14- صفحه 108
(عمر مفید لوله مطابق استانداردISO 10508 )

جدول فوق نشان دهنده این مطلب است که 50 سال عمر مفید لوله و اتصالات تک لایه پلیمری (لوله آب) را می‏ توان به صورت مجموعه حالت‏ های فوق در نظر گرفت.

به این معنی که اگر در طول مدت استفاده از شبکه آب‏رسانی، آب داخل شبکه به طور متوسط، 14 سال در دمای 20 درجه سانتی‏گراد. 25 سال در دمای 60 درجه سانتی‏گراد و ... قرار داشته باشد، در طول این مدت مشکلی بابت دمای آب داخل شبکه بر لوله و اتصالات وارد نخواهد آمد.
لازم به توضیح است مطالب فوق صرفا با محصولاتی مطابقت خواهد داشت که از گرید PP-R در تولید محصولات خود استفاده نمایند. محصولات PP  در گرید های PP-B  و PP-H در دمای بالا و حالات مختلف رفتارهای متفاوتی خواهند داشت. بر همین اساس  به دلایل مختلفی از جمله غیر بهداشتی بودن، آزاد شدن زنجیره های پلیمر و ...، استفاده از مواد PP با گریدهای PP-B  و PP-H به هیچ عنوان برای تولید لوله و اتصالات بهداشتی توصیه نمی گردد و مورد تایید نخواهد بود.


رجوع کنید به:

مقررات ملی ساختمان مبحث 16
  
مقررات ملی ساختمان مبحث 14
   
استاندارد ملی ایران 2-6314