شروط تأمین مالی طرح‌های پتروشیمی و پالایشگاهی تعیین شد

شروط تأمین مالی طرح‌های پتروشیمی و پالایشگاهی تعیین شد
25 تیر 1398
به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه نوبت عصر روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی، ماده ۴ این به طرح به تصویب رسید.
 
بر اساس این ماده تأمین مالی طرح ها با شرایط زیر صورت می گیرد:
 
الف: سهامداران شرکت مجری موظفند حداکثر یک سال پس از دریافت مجوز، نسبت به واگذاری حداقل ۳۰ درصد سهم شرکت مجری از طریق سهام یا از طریق صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری پروژه در چارچوب قوانین موجود و یا انتشار اوراق بهادار قابل تبدیل به سهام اقدام کنند، در غیر این صورت وزارت نفت موظف است نسبت به ابطال مجوز خوراک آن‌ها اقدام کند.
 
ب: تأمین مالی از طریق ابزارها و نهادهای مالی بازار سرمایه و تضمین بازپرداخت اصل و فرع مبالغ سرمایه گذاری شده توسط مردم طبق قواعد و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار صورت خواهد گرفت. همچنین جهت تسهیل در فرایند تامین مالی از این طریق، صندوق توسعه ملی، شرکت نفت ایران، بیمه ها و بانک های مجاز زیر نظر بانک مرکزی نیز می توانند پس از تائید سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان رکن ضامن ایفای نقش کنند.
 
پ: در خصوص آن دسته از دارایی‌هایی که تامین مالی آنها از طریق صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری، پروژه، جهت عرضه به عموم صورت می گیرد، هرگونه مالیات و عوارض نقل و انتقال و مالیات بر درآمد با نرخ صفر محاسبه می شود.
 
همچنین در ماده ۵، وزارت نفت موظف شد در زمان اعطای مجوز طرح، نسبت به اعطای مجوزهای ذیل برای واحدهای مشمول این قانون اقدام کند:
 
الف: مجوز صادرات فرآورده های تولیدی.
 
ب: مجوز تامین نفت خام به عنوان خوراک مصرفی پس از اتمام دوره تنفس خوراک با رعایت مصالح کشور.
 
در ماده ۶ نیز وزارت نفت مکلف شد ظرف مدت ۲ ماه پس از تصویب این قانون، آئین نامه اجرایی آن را به تصویب هیئت وزیران برساند.
 
علاوه بر این، مقرر شد بازپرداخت تسهیلات تنفس خوراک صندوق توسعه ملی پس از دوره تنفس مطابق مقررات صندوق انجام شود.